Кратък наръчник за mademoiselle-ите, които имат афинитет към скандинавската култура, минималистичния дизайн и хубавата храна.
Как да стигнем: Wizz Air предлагат евтини и удобни полети. Тръгваме в събота и се прибираме във вторник. 3-4 дни са напълно достатъчни, за да разгледаме и да се потопим в атмосферата на града.
От летището може да вземете рейс или метро. Ние избираме рейс. Билетите се плащат чрез апликация на телефона (DOT Mobilbilletter – има я налична в App Store и Google Play) и е супер удобно, и бързо.
Къде да отседнем: Ние си резервирахме Radisson Blu, но не ви го препоръчвам. Съотношението цена (350 лв. на вечер без закуска) качество, не е добро. Разгледайте хостели, Airbnb или ако разполагате с бюджет изберете някои от по-добрите им хотели, като Nobis и Manon Les Suites.
Note: Препоръчвам ви да отделите време и да резервирате предварително, защото ние го направихме в последната минута и нямахме много опции. Цените са високи и достъпните хотели свършват бързо.
Закуската е в Atelier September. Авокадо тост, варено яйце, филийка черен хляб и малко кашкавал. Чай матча или филтър кафе. Другите места, които посетихме са The Union Kitchen, Les Trois Cochons и Granola. От Granola не останахме особено доволни и не ви го препоръчвам, но останалите заслужават посещение.
Кафето е издигнато в култ. Флет уайт, филтър или епсресо, вие решавате, но ако го изпиете в едно от тези места няма да сбъркате: Forloren Espresso и Coffee Room.

Какво да правим: Вземете си колело, спрете на някой пазар за цвятя, купете си пресни плодове, сандвичи и вино, и си направете пикник покрай каналите. Ако времето позволява можете да си наемете лодка и да се насладите на Копенхаген от водата.

Какво да видим: И преди съм ви казвала, че не си падам по забележителностите, но държах да видим Glyptoteket-a (дори успяхме да хванем ден с безплатен вход – вторник ;)), малката русалка от приказката на Ханс Кристиан Андерсен и не на последно място любимото ми Nyhavn .
Вечеря: Ако закуските са ви се сторили скъпи, то внимавайте с вечерите, защото на места като Noma цените могат да достигнат и до 1000 лв. на човек. Ние вечеряхме пица в Mother (не ви я препоръчвам) и платихме малко над 100 лв. за две пици маргарита и минерална вода с лимон.
Какви са хората: Хората ми се сториха груби и студени. В някои от заведенията в мига, в който приключиш с храната идват да те попитат дали ще ставаш скоро или планираш да си поръчаш още нещо. Разбира се, срещнахме и много мили датчани, но това е всеобщото ми мнение.
Как се обличат датчанките: Жените изглеждат така все едно не се стараят много, за да изглеждат добре. Косите им са разрошени, не носят грим или ако носят, то той е незабележим. Шлиферът, vintage джинсите и маратонките за “тенис” са задължителни.
Как да се облечем ние: Времето е променливо, за това е добре да си вземете топла връхна дреха, която да ви пази от вятър и дъжд. Удобните обувки и джинсите са задължителни. Пуловери в ярък цвят, слънчеви очила в странни форми и чанта с дълга дръжка или раница, за да не ви е тежко, и да се чувствате свободни ако решите да карате колело.
Какво ме впечетли: Архитектурата, “простотата” с която живеят и отношението им към опазването на околната среда. Също така семействата с колела, хората, които не си позволяват да пресичат на червено (зная, че това не би трябвало да ми прави впечетление) и гробищата им, които не приличат на гробища, а на перфектно поддържани паркове.
Какъв бюджет да си отделим: За три дни ще са ви необходими около 1000 лв. за транспорт, хапване и музеии. Без самолетните билети и парите за хотел.
Копенхаген ми е една от топ дестинациите и много бих искала да посетя. Благодаря ти за поста, запазвам си го, за да се върна към него, когато тръгна към Дания!
хх
thedecemberdame.com
Пожелавам ти я и наистина се надявам да ти е било полезно четивото. <3